Sándor Metternich Kastély

BAJNA Sándor-Metternich-Kastély A bajnai Sándor-Metternich-kastély mai formájában egy klasszicista épület képét mutatja, ám a kutatások során bizonyossá vált, hogy több építési periódusa volt. A mai épület helyén már a 15. század végén, a 16. század elején egy nemesi udvarház állt. Bajna és a falu közepén elterülő kastély több évszázadon keresztül adott otthont a Sándor családnak. Bővebben Rendezvény helyszín Komárom-Esztergom megyében, Bajna település legmagasabb pontján áll Magyarország egyik legszebb klasszicista kastélyegyüttese, az Ördöglovas kastély, azaz a Sándor–Metternich-kastély... PAULINA Kávézó A kastély urasági nagykonyhája híres volt a bajnai kastélyban. Az egykori főúri konyha romjaiban fennmaradt berendezését a 19. század második felében alakították ki. Ajándékbolt A megújult Sándor-Metternich-kastélyban kialakított múzeumshop a bajnai kastély kiállításához, gyűjteményeihez kapcsolódó könyvek, kiadványok, fotók, képeslapok, hűtőmágnesek, valamint kerámia, porcelán és textil ajándéktárgyak széles választékát kínálja a kastélyba látogató vendégeknek.

  1. Sándor - Metternich Kastély, Bajna - látnivaló, kastély, Bajna - Szálláshegyek.hu
  2. Bajna – Sándor-Metternich kastély | Bagyinszki Zoltán fotográfus
  3. Sándor-Metternich-kastély - Bajna
  4. Sándor-Metternich kastély | ERRE-ARRA fotós ajánló

Sándor - Metternich Kastély, Bajna - látnivaló, kastély, Bajna - Szálláshegyek.hu

  1. 7 osztályos biologia munkafüzet megoldások
  2. Sándor-Metternich-kastély - Bajna
  3. Sándor–Metternich-kastély – Wikipédia
  4. Múzeum - Sándor-Metternich-kastély - Museum.hu

A falak ekkor még fehérre voltak meszelve, a díszítőfestések és a kis kápolna már a következő generáció, Antal idejében készült el. Az ő fia, Vincze se maradt ki az építtetők sorából: ő alakította át a kastélyt klasszicista stílusúra 1800-as évek elején, valamint istállót és szárnyépületeket építtetett. Sándor Móric tette fel az i-re a pontot, méghozzá a kor neves építésze, Hild József segítségével. Ő négy oszlopos portikusszal emelte ki az épület főbejáratát, a vadászparkból pedig elegáns angolparkot varázsolt. A földszinti termek festését leegyszerűsítették, az emeleten viszont két káprázatos dísztermet álmodtak meg – szerencsére ezek ma is láthatóak. Sándor Móric lánya, Paulina és unokája, Klementina már nem alakítottak a kastélyon, az így érte meg a pusztulás korszakát, a második világháborút. A pusztulás évtizedei A kastély utolsó főúri lakója, Sándor Klementina Svájcba menekült 1944-ben, így rövid ideig a svájci nagykövetség védelmét élvezte az épület, még Carl Lutz is ellátogatott ide.

Bajna – Sándor-Metternich kastély | Bagyinszki Zoltán fotográfus

A domb alján pedig vadgesztenye-fasor maradványa (Aesculus hippocastanum) mutatja, merre volt a régi nyomvonal. Az egykori látogatók a dombra felérve innen látták meg a kastélyt. A fő-és a melléképület között hajtottak be a kocsik. Majd a kapualjon áthaladva a ma már kivadult és haldokló szomorú kőris (Fraxinus excelsior 'Pendula') mellett érkeztek meg a csodálatos díszudvarra. Ezt egyik oldalról az emeletes főépület, három oldalról földszintes, de hasonlóan szép épületszárnyak övezték. Eredetileg ez volt a hátsó homlokzat, az átépítéskor változott meg a helyzet. A timpanonban az egyesített Sándor-Metternich címer, alatta a felirat tudatja, hogy Sándor Móricz gróf újíttatta fel az épületet. A timpanon alatti főbejáraton jutunk be az előcsarnokba és a kapcsolódó földszinti terekbe, többek között a kápolnába. Innen vezet a szép arányú, de nehezen fényképezhető lépcsőház az emeletre. A kastélynak két nagyterme van. Az egyik a "Raffaello-terem", ami a teraszra néz. Nevét onnan kapta, hogy Raffaello festményeinek mintái alapján készítette a díszítést Alessandro Sanquirico, a milánói Scala díszlettervezője.

Sándor-Metternich-kastély - Bajna

Szállást keresel a közelben? Itt tudsz nézelődni >> A szerző további írásai a oldalon olvashatók. A képek forrása: NÖF Nkft, Fotó: Kovács Zoltán Sort by Recent Most Positive Most Helpful Látogatók véleményei

Sándor-Metternich kastély | ERRE-ARRA fotós ajánló

Az olasz művész munkáját a lenyűgöző Raffaello- és Etruszk-termekben csodálhatjuk meg. A romjaiból helyreállított, kívül-belül megújult, 2021 végén megnyílt kastély állandó kiállításán két egykori tulajdonosát ismerhetjük meg: magát az ördöglovast, azaz gróf Sándor Móricot, valamint a gróf lányát és örökösét, Sándor-Metternich Paulinát. A hercegné korának igazi divatdiktátora volt, aki élénk és szerteágazó társadalmi életet élt, és akinek alakjához rengeteg anekdota is fűződik. Az ördöglovas legendás alakja A legenda szerint Sándor Móric becenevét Angliában ragasztották rá, amikor az ifjú gróf fogadást kötött egy helyi kereskedővel, hogy ha megüli a lovát, ami még senkinek sem sikerült, 100 fontért övé lesz az állat. A gróf néhány perc alatt betörte a lovat, mire a kereskedő döbbenten felkiáltott: "Ez nem is ember, ez maga az ördög! " Móricot gyermekkorában vézna testalkata miatt apja mindentől óvta, lovagolnia is tilos volt. Azonban bátyja korai halála és édesapja elvesztése után nagyon fiatalon, 17 évesen megörökölte a család birtokait, köztük Bajnát is.

A híres istálló új tetőszerkezettel ugyan, de továbbra is az idő martaléka volt. A belső tér felújításra várt. Néhol megmaradt a régi stukkó, a padló azonban hiányzott. A kastély felújítása a Nemzeti Kastélyprogram keretében [ szerkesztés] Az épület végül a Nemzeti Kastélyprogram és Nemzeti Várprogram részeként, a "A bajnai Sándor–Metternich-kastélyegyüttes és parkjának turisztikai célú fejlesztése" című projekt keretében 1, 5 milliárd forint európai uniós (GINOP 7. 1. 1-15-2015-00004), valamint 239 241 437 millió forint hazai forrásból újult meg. A bajnai Sándor–Metternich-kastélyegyüttes addigi állagmegóvó munkálatai után a fejlesztés alapkőletételére 2018. március 28-án 13 órakor került sor. A fejlesztés eredményeként megújult a kastélyépület és parkja, az épület látogathatóvá vált, és a turisztikai fejlesztéseknek köszönhetően vonzó attrakcióval várja a látogatókat. A kastély a hazai műemlékállomány kiemelkedő értékű alkotása. A középkori alapokon álló barokk, majd klasszicista stílusban kiépített egykori főnemesi rezidencia helyreállítása kiemelkedő gondossággal és magas minőségű munkával történt.

Sándor gróf Hild József -et bízta meg az átalakítás terveinek elkészítésével. A kastély épülete egyemeletes, téglalap alaprajzú. Négyoszlopos portikusza az emeletre került, hogy a terep adottságai mellett jobban érvényesülhessen (tisztán látható legyen). A középrizalit feletti timpanonban egykor a Metternich-Sándor hercegi címer volt látható. Földszintjén az ebédlőterem, a biliárdterem, a dohányzó, a kártyaszoba, a télikert és a házikápolna kapott helyett, míg emeletén a grófi és a grófnői lakosztályokat alakították ki. Itt kapott helyet a kastély urának és úrnőjének nappali és hálószobái, és itt helyezték el a gróf fegyver- és képgyűjteményét, könyvtárát és vadásztrófeáit. A kastély belső termeinek díszítését és a berendezési tárgyakat a milánói Scala díszlettervezője, Alessandro Sanquirico készítette. A belső terekben a fehér és az égszínkék szín volt a meghatározó. A halvány színekkel megfestett termek között -a falfestés és a bútorok stílusa alapján- volt "etruszk, "pompeji", és "scala raffaelesca" is, melynek falfestményeihez Raffaello képei adták a mintát.

Először tábori kórház lett és szükséglakás, majd a szocializmusban köztulajdonná vált, így méltatlanul a helyi termelőszövetkezet irodája, később gépállomása lett. A belső falakat szétverték, a gyönyörű falfestményeket elpusztították, a berendezési tárgyakat ellopták. A hetvenes években vendégházzá akarták alakítani, majd az egyesült államokbeli Bloomington egyetem kutatóközpontot tervezett bele, de visszaléptek. Mecénás hiányában a kastély évekig üresen állt megfosztva minden pompájától, a kert elburjánzott, a helyi gyerekek játszóterévé vált, kőkerítése omladozott, az épület hanyatlásnak indult. Egészen az ezredfordulóig emésztette az idő, a Kincstári Vagyoni Igazgatóság saját forrásból, majd közel 800 millió forint ráfordítással először a tetőt újították fel, majd az eredetileg halvány sárga főhomlokzatot, a kőkerítés hiányzó darabjait pótolták, és a kastély kert fái, köztük a feketefenyők (Pinus nigra), idős japánakácok (Sophora japonica) és pár cser(tölgy) (Quercus cerris) fellélegezhettek, miután rendbe tették az elburjánzott aljnövényzetet.

  1. Akciós gyerek függöny
  2. Legjobb fotós telefon full
  3. Fei fei győr étlap
  4. Milyen szobabiciklit vegyek magyar
  5. Legszebb kirándulóhelyek magyarországon
  6. Perkins motor tipusok
  7. Ne is mondd helyesírás szótár
  8. Akcios telefonok a vodafone nál
  9. Új török sorozatok 2020
  10. Karl lagerfeld akció
  11. Kennel köhögés tünetei képekkel
Sat, 06 Aug 2022 17:54:04 +0000

Sitemap | Gere Pékség Szigethalom, 2024