Debreceni Egyetem Fogászati Klinika

A fekete bőrrel behúzott, az 1910-es években készült kezelő szék jóval fejlettebb volt elődjénél, például a fogorvos azon kézi erő helyett már olajpumpás emelővel tudta a beteget a megfelelő magasságba emelni, a fúrót pedig elektromotor hajtotta. A sárgás színű széket minden bizonnyal a klinikát alapító Csilléri professzor használta az 1930-as években. A fehér szekrényben nagyon régi kisebb fogászati műtétekhez való fogók, emelők, vésők, tömőanyagok, cementek, gyógyszerek, borszeszégők, illetve a töméshez használható antik műszerek sorakoznak. A falon szintén a múlt század 30-as, 40-es, illetve a 60-as éveiből származó plakátok, fotók kaptak helyet, melyek a szájápolással összefüggő termékeket, például szájvizet voltak hivatottak reklámozni. Ha ápolt a foga, szája, derűs lesz a házatája – olvasható az egyiken, melyen egy hátrafésült hajú, bajszos fiatal férfi mosolyog úgy, hogy közben kivillan vakítóan fehér fogsora. Mellettük egy fogasom fehér orvosi köpeny és még a koronavírus-járvány előtti időből származó, gézből készült szájmaszk látható.

Ti klinika budapest

– A legbüszkébb talán az Egyesült Államokban 1839-ben megjelent első fogászati szaklapra vagyok – jelentette ki a szakember. A nem csak a fogászok figyelmére számot tartó kollekció mostanra olyan nagyra nőtt, hogy újabb jelentősebb méretű felajánlott tárgyakat hely hiányában már nem tudnak fogadni, de apróbb értékekkel azért manapság is gyarapszik a relikviák sora. A pandémia miatt jelenleg csak azok látogathatják a gyűjteményt, akik kezelésre érkeznek az épületbe. A tervek szerint a járvány elmúltával viszont az egyetemi polgárok szabadon felkereshetik majd a kiállítást.

Érdekes összefüggésre bukkantak kanadai kutatók: a COVID-19-betegség súlyosabb lefolyású lehet azoknál a fertőzötteknél, akik valamilyen kezeletlen fogínybetegséggel küzdenek. Számottevően magasabb, több mint nyolcszoros eséllyel veszítik életüket a koronavírus -fertőzés következtében azok a betegek, akiknél periodontitist diagnosztizálnak. Ez az állapot a fogakat körülvevő szövetek és csontok gyulladásával jár, a fogínyproblémák előrehaladott szakaszának is tekinthető, amely hosszú távon fogínysorvadást és fogvesztést okozhat - írja a Medical News Today portál cikke. De vajon hogyan képes a szájunkban zajló betegség befolyásolni a koronavírus-fertőzés kimenetelét? A kanadai McGill Egyetem kutatóinak legfrissebb tanulmánya rávilágított, hogy a kezeletlen fogínyprobléma fokozza a szervezet gyulladásos reakcióit, ami elősegíti a COVID-19 különféle szövődményeinek kialakulását, melyek akár halálos kimenetelűek is lehetnek. Egyre több olyan gyermek kerül kórházba, aki korábban tünetmentesen átesett a koronavírus-fertőzésen.

Eduline.hu - Debreceni Egyetem vizsgaidőszak

Kezelés nélkül az érintettek fogvesztéssel számolhatnak, de a betegség nyomán fájdalmas tályogok is kialakulhatnak a szájban. Mint azt a szakértők is elmondták, a periodontitis számos szájüregi és szisztémás betegség, köztük a cukor-, szív- és légzőszervi betegségek rizikófaktoraként ismert. Emellett a kezeletlen fogínybetegségek közismerten összefüggésben állnak például a terhességi szövődmények (preeklampszia, alacsony születési súly) kialakulásával is, ezért semmiképp sem szabad félvállról venni a problémát. Jó hír, hogy megfelelő fogápolási rutin kialakításával, rendszeres és alapos fogmosással, fogselymezéssel, valamint a félévenkénti fogászati kontrollon való részvétellel jó eséllyel megelőzhetjük a kialakulását. Hatványozódik a gyulladás A kanadai kutatók 568 igazolt koronavírus-fertőzött egészségügyi és fogászati adatait elemezték ki, figyelembe véve a demográfiai és viselkedéses tényezőket is. Ezek alapján megfigyelték, hogy a gyulladást jelző biomarkerek lényegesen magasabb szintet értek el azoknál a fertőzötteknél, akiknél periodontitist állapítottak meg. "

A Nemzeti Választási Iroda legfrissebb adatai szerint 07:00-ig a szavazásra jogosultak 0%-a járult az urnákoz. Korábbi választások részvételi mutatói a kiválasztott időpontban: 0% 100% Parlamenti választások 2022 Parlamenti választások 2018 Parlamenti választások 2014 Parlamenti választások 2010

PTE ÁOK - Hírek - A PTE 3D projektjének zárórendezvénye

Szintén ebben a térben kapott helyet egy az 50-es évekből való fehérre festett fém sterilizáló doboz, illetve egy a fogak színének és formájának betegek általi ellenőrzésére szolgáló kis tükör. – A tárgyak egy része vidéki fogorvosok ajándéka, a többit meg nagyrészt én vásároltam a Régiségvásárban, meg az interneten. Szeretem a régi dolgokat, szívesen kutatom a fogászat múltját – mesélte a fogszakorvos a tárlat eredetéről. A gyűjtemény többi része a klinika egy másik szintjén található. Az ottani üveglapfedésű vitrineken, tárlókon körbetekintve Kelentey Barna arról beszélt, hogy az első darabok 2013-ban kerültek oda, melyek a Fogászati Klinika (1935-ben még Poliklinika) alapító professzoraival kapcsolatos dokumentumok, fotók voltak. Később fogászati tankönyvekkel, kézikönyvekkel gyarapodott a fogászati gyűjtemény, melyek közül a legújabb jelenleg a második világháború idejéből való. Láthatók például különböző bizonyítványok, diplomák és egy olyan index kiskönyv is, amelyben az is olvasható, hogy annak tulajdonosa 1935-ben felvette a fogászat tantárgyat.

  • Debreceni egyetem fogászati klinika youtube
  • Debreceni egyetem fogászati klinika budapest
  • Debreceni egyetem fogászati klinika
Tue, 09 Aug 2022 23:18:04 +0000

Sitemap | Gere Pékség Szigethalom, 2024